Praca jako freelancer – plusy i minusy

, Możliwości biznesowePraca jako freelancer – plusy i minusy

Praca jako freelancer – plusy i minusy

Praca jako freelancer-plusy i minusy

Wyobrażenia na temat pracy jako freelancer są takie, że wstaje się o 11, szef nad Tobą nie czuwa i generalnie sielanka. Z tego względu chyba każdej osobie, która pracuje na etacie, choć raz wpadło do głowy, żeby zostać wolnym strzelcem i porzucić szefa na zawsze. Jednak ile jest w tym wszystkim prawdy? Czy  naprawdę tak łatwo jest zdobyć klientów i czy nasze działania przyniosą dochód? Może zacznijmy od tego, jak wygląda taka praca.

Jak wygląda praca freelancera?

Polega na wykonywaniu dla zleceniodawcy określonych przez niego zadań w wyznaczonym terminie.  Nie jest to z pewnością typowa praca na etacie, bo możesz sam wybierać zlecenia oraz godziny pracy. Sam również ustalasz stawkę. Możesz pracować też, gdzie chcesz, na przykład we własnym domu lub w wynajętym biurze.  Freelancerem może być grafik, copywriter, tłumacz,  korektor, dziennikarz, przedstawiciel branży IT. Coraz więcej pracodawców umożliwia swoim pracownikom pracę w domu, więc ta lista zawodów może się z czasem zwiększać. Nie jest to do końca praca freelancera, ale w pewnym stopniu na pewno.

Jakie są zalety bycia freelancerem?

Jest ich sporo. Muszę to przyznać. Na pewno elastyczność czasu pracy. Najczęściej wynagrodzenie jest wypłacane za rezultat pracy, a nie za przepracowane godziny. Koniec z siedzeniem w biurze od 8 do 16. Możesz pracować nawet w nocy i zaplanować sobie każdy dzień, tak jak tylko chcesz. Klient czeka na wykonanie zlecenia, a czy mu je prześlesz o niedzielę o 2 w nocy, czy w poniedziałek o 8 rano, to nie ma większego znaczenia. To wiąże się jeszcze z jedną kwestią. Gdy mam bardzo dużo zleceń, to pracuję więcej niż na etacie, ale, gdy coś mi wypadnie i potrzebuję dnia wolnego, to jak wcześniej wykonam wszystkie zamówienia, to nie muszę się z tego nikomu tłumaczyć. Kolejna kwestia to urlopy. Mogę pojechać nad morze w maju albo we wrześniu, a nie wtedy, kiedy jest tam największy tłok i najwyższe ceny.

Dowolne miejsce pracy

To naprawdę bardzo duża wygoda. Nie tylko dlatego, że mogę pracować w domu, ale również dlatego, że gdy muszę gdzieś nagle wyjechać, a terminy gonią, to mogę zabrać pracę ze sobą. Można też wynająć biuro na godziny, bo wiem, że część osób ma problem, aby się skoncentrować pracując w domu, bo ciągle jest coś ciekawszego, niż zlecenie do zrobienia. Można też zabrać laptopa do kawiarni, jeżeli wolisz pracować wśród ludzi.

Sam wybierasz projekty

To od Ciebie zależy z kim chcesz pracować i co chcesz robisz. Już nikt Ci nie wciśnie projektu, którego nie lubisz albo zwyczajnie się na nim nie znasz. Nie będzie Ci już spędzał snu z powiek. Tutaj masz większą dowolność, jeżeli chodzi o wybór projektów. Też nie ma do końca wolności, bo czasami jak jest słaby miesiąc, to nie ma za bardzo co wybrzydzać, ale chociaż nie masz poczucia, że ktoś Ci to siłą wcisnął. Jednak z czasem, możliwości wyboru się zwiększają, ale to trzeba trochę popracować w tym biznesie. Zaletą jest też to, że wielu freelancerów zarabia lepiej, niż na etacie albo chociaż tyle samo, ale przy mniejszym nakładzie pracy. Potrzebujesz wsparcia ,konsulatcji zgłoś się do mnie.

Pora na wady

Nie możesz zapominać, że tutaj też masz szefa. I to nie jednego, ale kilku. Każdy Twój klient jest Twoim szefem. Musisz pilnować, aby każdy z nich był zadowolony z jakości Twoich usług, a to nie jest łatwe. Jednak musisz pamiętać też o tym, że zawsze możesz zerwać współpracę z jedną osobą. Gdybyś zrezygnował z pracy na etacie, to straciłbyś dochody całkowicie.

Niepewność finansowa

To jest chyba największa obawa początkujących freelancerów. To właśnie to trzyma wiele osób na etacie. Umowa o pracę daje bardzo dużą stabilność. Pieniądze wpływają na konto, a Ty nie musisz się martwić, czy klient, Ci tym razem zapłaci i czy w ogóle będziesz ich miał. Masz lepsze i gorsze miesiące. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest trochę zaoszczędzić, żeby mieć się w razie czego czym ratować. Musisz pamiętać też o tym, że nie ma tu żadnych dochodów pasywnych. Jak nie pracujesz, to nie zarabiasz.

Motywacja i organizacja czasu

Chyba każdy ma czasami z tym problem. Samodyscyplina i dobra organizacja pracy są po prostu niezbędne w tym zawodzie. Jeden dzień w tygodniu da się jeszcze nadgonić, ale dwóch już żadnym sposobem. Nie jest to więc praca dla każdego, więc zanim rzucić etat całkowicie popracuj trochę zdalnie.

Jakie wnioski?

Wbrew obiegowym opiniom freelancerzy też pracują. To prawda, że czasami w bardzo dziwnych dniach i godzinach, że nie muszą wstawać o 7 rano, ale nie jest to tak prosta praca, jak mogłoby się patrząc z boku wydawać. Sam musisz szukać klientów, planować swój dzień pracy, mobilizować się i dbać o swoje dochody. Jeżeli nie przerażają Cię minusy, a kuszą plusy, to myślę, że warto spróbować.

By | 2018-07-10T08:20:56+00:00 6 marca, 2018|Motywacja, Możliwości biznesowe|0 komentarzy

About the Author:

Nauce i rozwojowi osobistemu poświęcił 6 lat. Po tym okresie z niesamowitą ilością wiedzy i doświadczenia – wrócił do kraju. Nie zdawał sobie sprawy z tego, jaka jeszcze przed nim wyboista droga. Zdobyte za granicą umiejętności nie pomagały mu w zdobyciu wymarzonej i dobrze płatnej pracy. Pojawiły się myśli co dalej – czy dobrze zrobił, że wrócił . Jednak jego upór i determinacja nie pozwoliły na odwrót i ucieczkę.Wtedy pierwszy raz zetknął się z potocznie zwaną „akwizycją” jedynie firmy o profilu sprzedaży bezpośredniej odpowiadały na jego aplikacje. Podszedł to tego z dystansem ale i ciekawością która mu towarzyszyła przez całe życie. Dzień po dniu pokonywał kolejne bariery i poznawał tajniki sprzedaży. Po krótkim okresie czasu okazało się to niesamowitym doświadczeniem i niekończącą się możliwością rozwoju osobistego. Zaczynał od branży ubezpieczeniowej, później była finansowa w międzyczasie poznał MLM, który okazał się jego pasją i spełnieniem marzeń .Jest certyfikowanym Coachem i Masterem NLP oraz niepoprawnym optymistą.Zapraszam do śledzenia bloga o biznesie, podróżach, rozwoju i coachingu.

Zostaw komentarz