Nieruchomości na wynajem – dochód pasywny

CZY WARTO INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI NA WYNAJEM?

Inwestowanie w nieruchomości to biznes zarówno dla osób, które mają duże oszczędności i stać ich na zakup za gotówkę, ale i dla tych , którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie inwestycji i posiłkują się kredytami. Wystarcza 10% wkładu własnego żeby uzyskać kredyt i stać się właścicielem mieszkania na wynajem. Właściciel osiąga stały miesięczny przychód, z którego spłaca raty kredytu. Pozostała jego część stanowi jego dochód pasywny, będzie on mniejszy – uwzględniając miesięczną wysokość raty, ale wybierając dobrze inwestycję, można liczyć na dobry zarobek bez angażowania swoich pieniędzy.

Obecnie bardzo popularne i umożliwiające duże zyski staje się inwestowanie w apartamenty nad morzem lub w górach – na wynajem krótkoterminowy.

Rentowność aparthoteli przewyższa rentowność mieszkań na wynajem, lokat bankowych czy obligacji.

inwestowanie-nieruchomości-apartamenty

Nieruchomości na wynajem dają niesamowite możliwości. TERAZ będą opłacały Twoje rachunki, będą pracowały na Ciebie, POTEM na Twoje dzieci, PÓŹNIEJ na wnuki.

Odpowiedni portfel nieruchomości będzie generował Ci stały pasywny dochód i to nie koniec. Nie dość, że dostajesz co miesiąc gotówkę  to dodatkowo rośnie Twój majątek, bo wartość nieruchomości wzrasta.

JAKĄ NIERUCHOMOŚĆ WYBRAĆ ?

NAJEM DŁUGOTERMINOWY (mieszkania, pokoje)  – przy niewielkim zaangażowaniu – wynajmującemu zapewnia mniejsze, ale stałe przychody , odchodzi duża rotacja wynajmujących

NAJEM KRÓTKOTERMINOWY ( apartamenty, mieszkania) zapewni znacznie większy przychód niż długoterminowy, ale wymaga dużo więcej zaangażowania. Duża rotacja wynajmujących , częsta obsługa check-in, check-out

Są jednak dostępne rożne modele biznesowe, które możesz wykorzystać przy wynajmie nieruchomości krótkoterminowych :

1. Możesz zająć się wynajmem i obsługą sam, wówczas nie poniesiesz kosztów związanych ze sprzątaniem, wynajmem, obsługą – to opcja dla osób dysponujących czasem

2. Oddajesz lokal firmie zarządzającej (jest ich wiele), która znajdzie najemców, posprząta, wyda klucze, wykona remonty itp. – jednym słowem zrobi wszystko za Ciebie. Oczywiście podzielisz się z nią swoim wynagrodzeniem, ale dzięki temu możesz spać spokojnie, wynajmować swoją nieruchomość nawet z drugim końcu świata. Ty nie robisz nic, a na Twoje konto wpływają pieniądze.

Wybór nieruchomości – kluczem do sukcesu

Jak dobrze wybrać nieruchomość?

Powinna być położona w miejscu, w którym jest popyt na mieszkania na wynajem. Osiedle w dobrej lokalizacji, dobrą komunikacją z centrum miasta, dobrą infrastrukturą, budynek powinien posiadać dodatkowe atrakcje dla turysty, (np. basen, siłownię).

Warto postawić na jakość. Nieruchomości od firm deweloperskich sprzedawane są często w stanie surowym, możemy sami zdecydować o aranżacji i wykończeniu.

Zdecydowana większość osób pragnie życia w komforcie, dobrych warunkach, w mieszkaniach nowoczesnych, urządzonych ze smakiem. Taka przestrzeń wynajmie się szybciej, zapłacimy za nią więcej niż za pokój w bloku z wystrojem z PRL. . Nowe, atrakcyjne mieszkania dają lepszą gwarancję wynajmu i oczywiście większą stopę zwrotu z inwestycji – ponieważ oto właśnie chodzi.

Największą rentownością charakteryzują się apartamenty w najsłynniejszych kurortach nadmorskich i górskich.

Lepiej więc zainwestować w mieście, w którym życie tętni przez cały rok. Mniejsze wczasowe miejscowości są ryzykowne, nie gwarantują obłożenia poza sezonem, nawet jeśli inwestycja jest bardzo atrakcyjna

Dobrze jest przy wyborze mieszkania, skorzystać z pomocy doradcy nieruchomości. Znają oni rynek lokalny, wiedzą które dzielnice cieszą się największą popularnością, i oszacują średnią stopę zwrotu z inwestycji.

Na rynku inwestycji na wynajem krótkoterminowy mamy do wyboru

– APARTHOTELE – To, co odróżnia aparthotel od standardowego hotelu, to przede wszystkim rodzaj oferowanego zakwaterowania, które poza sypialnią i łazienką najczęściej zawiera dodatkowe pomieszczenia – salon, w pełni wyposażoną kuchnię, dodatkową sypialnię czy balkon.

-CONDOHOTELE -wynajmujący ma do dyspozycji komfortowy apartament w hotelu o podwyższonym standardzie. Oddajemy go do dyspozycji hotelu (umowy długoterminowe) i dostajemy gwarantowane ok. 6-10% rocznie na konto. Zwykle czynsz i opłaty ponosi operator hotelu,  czasami dzieli się też z nami zyskiem z innej działalności hotelu. Wówczas stopa zwrotu może być wyższa. 

-MIESZKANIA Z RYNKU PIERWOTNEGO I WTÓRNEGO

Wynajmujący ma do dyspozycji mieszkanie. W tym przypadku sami wynajmujemy i obsługujemy, lub możemy oddać  zarządzanie firmie, która zajmie się całą obsługą.

ILE MOŻNA ZAROBIĆ Z WYNAJMU KRÓTKOTERMINOWEGO ?

Nieruchomości-inwestycja-dochódpasywny

Stopa zwrotu jest uzależniona przede wszystkim od lokalizacji apartamentu, jego standardu wykończenia , ceny po jakiej kupimy nieruchomość oraz operatora, który nim zarządza.

Przyjmując minimalną stopę zwrotu – 6%  z ofert condo i aparthoteli ,  mieszkanie  zakupione za 300 tys.zł – rocznie zarobi na nas 18 tys , czyli 1.500 zł miesięcznie.

Przy założeniu większej stopy – np. 9% – to już kwota 27 tys rocznie , czyli 2.250 zł miesięcznie.

Jak widać, przy niedużej inwestycji – zyskujemy dodatkową miesięczną pensję.  Oczywiście, przy droższej lub zwielokrotnionej inwestycji, kwota miesięczna proporcjonalnie też wzrośnie.

Pamiętać też należy, że obsługując sami apartament, możemy wygenerować większe dochody , odpada wówczas koszt obsługi operatora (30-40%)

Teraz jest dobry czas na inwestowanie w nieruchomości. Stopy procentowe są na niskim poziomie, nieruchomości są stosunkowo tanie w porównaniu do cen z poprzedniego okresu a zyski dużo większe niż na lokatach bankowych czy obligacjach.

Zobacz oferty które mogą Ciebie zainteresować